вторник, 12 април 2016 г.

Ден с ден не си приличат ... в България, особено

... или, за образователните новини в България, ако на това се викат новини.

В "Килимените хора" Тери Пратчет разказва: "На петия ден губернаторът на града свикваше всички племенни вождове на аудиенция насред Пазарния площад, за да им изслуша жалбите и болежките. Не че имаше навика да прави нещо, за да им помогне, ама нали поне ги изслушваше, пък и кимаше толкова начесто, че всекиму поолекваше - поне докато се прибере обратно вкъщи. На това му се вика политика." ... Гениално, но остаряло, и няма как друго яче, от 1971 г. насам "Чекмеджето пред Камината" се напълни с такава сволач, налазила ни отвсякъде върху това смешно парче "Подкилимие", че и "Фрей" утре ще ни е малко.

В-к "Монитор" от преди седмица: Монитор информира, че дипломата по информатика е гаранция за най-високата заплата у нас ... ще са нужни компютърни специалисти, учители и инженери.

В-к "Стандарт" от днес: Над 2100 млади хора са поискали да бъдат учители по програмата на неправителствената организация "Заедно в час". ... Накрая ще бъдат назначени общо около 130 души, така че на практика около 8 младежи чакат за учителско място.

Та за компютърните специалисти и инженерите да предположим, че е по-ясно, но за учителите нещо недоумявам.

"Всеки ден" от 2.04.2016: "... Оказа се, че много по-лесно намираме туристи, отколкото персонал", обяснява Павлин Косев от Варненската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите. Хотелиери и ресторантьори обаче са възмутени от решението на просветния министър Меглена Кунева да извади специалностите в сферата на туризма от приоритетите в образованието, като уверяват, че така няма да се реши кризата с кадрите.

"АйНюз" от същия ден: " ... едва 25 процента от завършилите висше образование по туризъм работят по специалността, останалите си намират реализация в друга сфера. Кунева цитира и данни от рейтинговата система на висшите училища, според която приложението на придобитите знания е едва 19%. Туризмът е приоритетна ниша за страната, но няма необходимост от повече управленски кадри, каквито реално би трябвало да са висшистите. Затова и той не е в списъка на приоритетните професионални направления."

Просто някой е пропуснал да провери, че в бюрото по труда във Варна към момента са листвани над 1500 свободни места, вкл. за управители на комплекси. Но кое му е лошото управители да си доведат собствениците, ако трябва и "отвън", а нашите хора да са само общи работници и хигиенисти.

Достатъчно е отвратително, а за да не стане и отегчително, та за последно ще цитирам в-к "Стандарт" от 1.04.2016 г. В него Кунева споделя: "Крайно време е университетите да спрат да произвеждат студенти, които не се реализират. Няма никакъв смисъл хора с висше образование да работят неща, които не изискват такова, а в същото време да има глад за кадри и бизнесът да се отказва да инвестира в България, защото няма кой да работи.".

Ами нали и аз това казвам, повечето съвременни "инвеститори" в паралелния свят (защото ние не сме вече и "трети", такъв като нашият свят няма как да съществува на естествено Земно ниво), преди да си счупят краката от бързане да инвестират в подобна територия, имат няколко важни изследователски задачи: Първо, колко поносим е първоначалният данък "Бантустански политик". Второ, колко пунктирана е линията "Данъчни - Банки - Офшорни компании". И най-важното, проверяват я за наличието на "робите слепи в робската страна" (по Иван Вазов), за да може всичко да се впише балансирано в паралелната и-реалност на живота в България. Ако нещо не случат, заминават за Африка.